Çorum’un Sungurlu İlçesi’nde ikamet eden Çakır Dayı, Türkiye’nin hatta Dünya’nın çeşitli yerlerinde diktiği fidanlarla tanınıyor. 89 yaşındaki doğa dostu Mehmet Kurman, 23 yılda Edirne’den Kars’a otoyol kenarları, şehir merkezleri ve şehir estetiği için gerekli olabilecek her alana fidan dikmiş. Mısır, Arabistan ve Yemen dahil bir çok ülkeye şimdiye kadar 400 bin fidanı toprakla buluşturmuş. İlerleyen yaşına rağmen hayatını çevreyi koruma ve ağaçlandırmaya adayan Mehmet Kurman, orman katliamlarına ve çevreyi kirletenlerle de tepki gösteriyor.

Ağaçların kendisi için bir evlattan farksız olduğunu dile getiren Mehmet Kurman, ömrünün sonuna kadar doğaya katkıda bulunmaya devam edeceğini ifade etti. İnsanları yeşil kentler kurmaya ve ağaçlandırmaya davet eden Kurman, “Ağaçlar ve ormanlar insanlığın can damarı. Eğer ormanlar yok olursa bizim temiz oksijen almamızı sağlayan bir olguda ortadan kalkmış olur. Onun için tüm insanlık ağaçlandırmaya önem vermelidir” diyor.

Kaynak: Milliyet

Yazar Hakkında

Magnon, pozitif bir dille ve barışçıl bir anlayışla, coğrafyalar arası bilgi ve tecrübeyi aktaran, paylaşan ve üreten bağımsız bir platformdur. Doğu kültürünü ve doğayı anlatır. İlham verici yazılı ve görsel içerikler üretir; kendine özgü sanatsal, kültürel etkinlik ve projeler düzenler.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.