Amazon Yerli örgütleri etiketiyle yapılan çağrıda, dış dünya ile bağlantısı kesilmiş kabilelerle zorla irtibata geçmeye çalışan iki ABD’li antropolog tarafından yapılanlar “kibirlilik” ve “sorumsuzluk” olarak nitelendirildi.

Peru’nun ana Amazon Yerli örgütü olan AIDESEP ve birkaç küçük Amazon yerli grup bir araya gelerek, ABD’li antropologlar Robert Walker ve Kim Hill tarafından yazılan ve Science dergisinin son sayısında yayınlanan başyazıya cevaben bir bildiri yayınladılar.

Antropologların iddiasına göre; dış dünya ile bağlantısı kesilmiş kabilelerin “yaşaması imkansız” ve izole kabileleri koruma sorumluluğu olan devlet, kendi yasalarını ihlal ederek  istenildiğinde “iyi planlanmış ilişkilerle, yetkilileri devre dışı bırakabiliyor.” Şu anda, Peru’lu ve uluslararası yasalar dış dünya ile bağlantısı kesilmiş kabilelerin toplumla teması reddetme haklarını garanti altına almış durumda.

Örgütlerin kaleme aldığı açık mektupta, “Yaşam yolunda, yerli halklar olarak tercihlerimizi yapma, kendi kendimizi var etme hakkımıza devlet ve toplum saygı göstermelidir. Ulusal ve uluslararası yasalar, şimdiki ve gelecekteki yaşamlarımız üzerinde bize kültürümüzü koruma ve karar hakkı veriyor. Bizler, ilk temas sonrası ilişki kurmayı istemeyen kardeşlerimize bir yaşam tarzının dayatılması çağrısını ve eylemini reddediyoruz.” deniliyor..

Yazar Hakkında

Magnon, pozitif bir dille ve barışçıl bir anlayışla, coğrafyalar arası bilgi ve tecrübeyi aktaran, paylaşan ve üreten bağımsız bir platformdur. Doğu kültürünü ve doğayı anlatır. İlham verici yazılı ve görsel içerikler üretir; kendine özgü sanatsal, kültürel etkinlik ve projeler düzenler.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.