İnsan yaşamı doğayla uyum içerisinde devam edip ekolojik dengede sorun yaşanmazken küreselleşen dünyada çok uluslu dev şirketlerin buna müdahale ederek ekolojik dengeyi bozmaya başladı. Doğanın bu olumsuz dönüşümünde bir çok alan etkilendi. Bunların en önemli ögelerinden biri de tarımdır.  Tarım politikalarını çok uluslu şirketler hazırlayarak ülkelere dayatıldı. Tohum ve tarımsal ilaçlar dahil bu şirketlerin hegemonyasına girdi. Tarım sadece endüstriyel olarak büyük çapta yapılmaya başlandı. Bu durum   yerel tohumların yok olma riski ile beraber tohumu dev  şirketlerin hegemonyasına girmesine neden oldu. Yerel tohumlar hızlı tükenmeye başlandı. Bunların yerine sürdürülebilir tarım yapılamayan hibrit tohumlar kullanılmaya başlandı.

Tüm dünya da buna dur demek için yerel tohum hareketleri  başladı. İlk başlarda marjinal olan bu hareketler ülke geneline yayıldı. Türkiye de ise 2006 yılında yerel tohumların alım ve satımı yasaklandı. Sadece kendi ihtiyaçları için üretime izin verildi. Üretim yapan insanların takas yoluyla ihtiyaçlarını karşılamalarına yasal  bir engel yoktu. 2010 yılında İzmir Torbalı ilçesinin  Karaot köyünde ilk tohum takas şenliği yapıldı. Amaç küçük üreticilerin değişim yoluyla kendi bölgelerindeki tohumları elde etmeleriydi. Böylece yaygınlaştırarak gelecek kuşaklara aktarılması hedeflenmektedir. Ayrıca şenliğe katılarak diğer bölgelerdeki doğa dostlarının, yerel tohum gruplarının kaynaşarak, bu alanda güç birliği yapmaları hedeflenmektedir.

Türkiye de bu hareketi ortaya çıkarıp, yaygınlaştırılmasında Ege Ziraat Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Görevlisi  Prof. Tayfun Özkaya danışmanlığında yerel tohum hareketi ve tohum takas şenlikleri yaygınlaştı. Çevre illerden başlayarak Çanakkale, İstanbul, Ankara, Antalya gibi  batı illerinde yaygınlaşmaya başladı. Ancak Kürdistan coğrafyasında bu hareketin bilinmemesine rağmen çok uluslu şirketlerin hegemonyasına dur demek için bir çok ilde yerel tohumların korunup gelecek kuşaklara aktarılması için çalışmalar yapılmaya başlanmıştı.

Prof. Tayfun Özkaya ve ekibindeki doğa dostları bu hareketi Kürdistan’ın kuzeyine yaymak ve tohum takas şenlikleri halkasına yeni il ve ilçeleri eklemeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda kaç ay önce Prof.Tayfun Özkaya ve “İlaçlar Yapımı” kitabı yazarı Dr.Füsun Tezcan Diyarbakır’da konferans vererek yerel tohum hareketi ve takas etkinliği çalışmaları başlattılar. Dolayısıyla Doğu batı yakınlaşması başladı. Urla 1.Yerel Tohum Takas Şenliğine Mezopotamya Ekoloji Hareketi (MEH) davet edildi. 4 Ekim’de gerçekleşen şenlikte stant açan Mezopotamya Ekoloji Hareketi Yerel Tohum Komisyonu büyük bir ilgiyle karşılandı. Diyarbakır’dan götürülen BARIŞ TOHUMLARI sahiplerine ulaştırıldı. Urla’ya komşu Seferihisar İlçesi ( Aynı zaman da Diyarbakır İlçe Sur Belediyesi ile kardeş belediye.) Belediye Başkanı  Tunç Soyer İzmir Yerel Tohum Derneğinden  Kurucu üye Göknur Yumuşak Yazıcı ve Hakan Karahanoğlu ile birlikte yapmış olduğumuz ziyarette karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu.

Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından çok sıcak ve büyük bir samimiyetle karşılandık. Diyarbakır’da bir tohum takas şenliğinin çok güzel ve anlamlı olacağı vurgulandı. Bu konuda Belediye başkanı Tunç Soyer Seferihisar Belediyesi olarak desteklerini sunacaklarını belirtti. MEH Yerel Tohum Komisyonu olarak Seferihisar Belediye Başkanına Diyarbakır’dan getirdiğimiz adına da “Barış Tohumları” koyduğumuz Yerel tohumlarımızı sunduk. Yerinde ve barışa çok  ihtiyaç  duyduğumuz bu dönemde bu barış tohumlarının her yerde filizlenmesi gerektiği Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafında vurgulandı.  Daha sonra Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Urla 1. Urla Yerel Tohum Takas şenliğinde MEH Yerel Tohum Takas masamızı ziyaret etti. Kendisine de Barış Tohumlarımız verdik. Barış tohumlarının zamanlama olarak yerinde ve çok etkileyici olduğunu vurguladı Urla Belediye başkanı. Mezopotamya Ekoloji Hareketi Yerel Tohum Komisyonun etkinlikte yer almasından büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi. Takasta yer alan Bütün yerel tohum grupları, çevreci gruplar,  çeşitli illerden gelen üretici, çiftçi , köylü ve diğer insanların MEH Yerel Tohum Komisyonu standına olağanüstü ilgi gösterdiklerini söylemek yerinde olacak.

Diyarbakır’dan götürdüğümüz tohumlarımız, açtığımız takas tezgahında incelendi ve tohumlarımızın hepsi sahiplenip, kendi yaşadıkları bölgede ekmek için götürdüler. MEH Yerel Tohum Komisyonu batının en gözde illerinden olan İzmir’in 30 km. uzağında ki en büyük ve bir çok entelektüelin yaşadığı Urla’da yerli tohum takas etkinliğine katılması, doğa üzerinden barışı örgütlemeye katkı sağlamıştır. Yeni ilişkiler ve yeni projelerin tohumları atılmıştır. Bir çok ilişkilerin gerçekleştiği bu etkinlik karşılıklı dostlukların kurulmasına katkı sağlayacaktır. Şu da bize gösteriyor ki doğa üzerinden kalıcı barış sağlanabilir. Çünkü ekolojik denge içerisinde her popülasyonun önemi vardır. Her bölgenin de önemli olduğu anlaşılmış olur.. BARIŞ TOHUMLARININ büyük bir umutla filizleneceği,  dayanışmanın  özgürlüğe vesile olması dileğiyle..
  Erkan Özgen
Mezopotamya Ekolojoji Hareketi Aktivisti 04,10,2015 Amed

1 Yorum

  1. Göknur Yumuşak Yazıcı

    Çok güzel bir yazı olmuş Erkan Özgen eline sağlık.İzmir ve Diyarbakır’dan karşılıklı barış tohumlarının yollanması çok güzel bir gelişme oldu.Güzel dostluklar kuruldu.Doğa bize barış ve kardeşliği hatırlattı.Ondan öğreneceğimiz pek çok şey var daha.Umarım gelecek baharda bir bayram havasında Diyarbakır yerel Tohum Takas şenliği yaparız.İzmir’e gelerek Urla tohum takas şenliğinde stand açan ve barış tohumlarını getiren Erkan Özgen’e çok teşekkürler.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.