13 Haziran Pazartesi, sabahın erken saatlerinde binlerce topraksız işçi tarım endüstrisinin sosyal, kültürel ve çevresel değerleri hiçe sayan üretim modellerine karşı, toprak reformunu savunmak amacıyla Güney Bahia’da yer alan Mucuri bölgesindeki Suzano Papel e Celulose fabrikasını işgal etti. İşçiler işgal eylemine dair yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdiler: ‘Şirket bizim topraklarımızı sömürüyor, topraklarımızın zenginliğini çalıyor. Aynı zamanda geçici başkan Michel Temer’in fiili hükümetini meşrulaştırıyor.’

Suzano çok uluslu şirketlerden oluşan grubun bir parçası ve bölgeye gelmesi ile beraber mevcut bitkisel çeşitliliği yok ederek okaliptüs üretimini dayattı. Bu nedenle bir çok ürün bulunamaz oldu ve fiyatlar tavan yaptı.

Kaynak: Direnişteyiz.

Yazar Hakkında

Magnon, pozitif bir dille ve barışçıl bir anlayışla, coğrafyalar arası bilgi ve tecrübeyi aktaran, paylaşan ve üreten bağımsız bir platformdur. Doğu kültürünü ve doğayı anlatır. İlham verici yazılı ve görsel içerikler üretir; kendine özgü sanatsal, kültürel etkinlik ve projeler düzenler.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.