Yağmur, Nijer’in kupkuru araziler dolusu susamış topraklarını ziyaret ettiğinde, göçebe Wodaabe Kabilesi yerlilerini ”Guérewol Festivali”nin neşesi sarar. Güneşin kavurucu sıcağı altında süren festival boyunca, erkekler geleneksel çabalarını maksimum seviyeye getirerek bölgedeki kadınların beğenisini kazanabilmek için süslenirler. Eşlerinin onları seçmesi için fırsat yakalamış olan erkekler, kadınların güzellik algıları için yarışırlar. Yerliler, sıcak kültürlerinin özel anlarında, iç içe yaşadıkları doğal koşulların ışığıyla yabani hayvanların yollarını takip ederek buldukları su kaynaklarının bereketine teşekkür eder ve eş bulma ritüellerini tüm canlılığıyla gerçekleştirirler.

Gezgin fotoğrafçı Terri Gold, şarkılar; dans ve oyunlar ile misafir olduğu bölgede büyüleyici atmosferin tadını bozan El-Kaide üyelerinin çatışma çıkarması yönünde duyduğu kaygısından, hayvan sürülerine eşlik eden binlerce yıldızın altında kamp yapmanın hazzıyla kurtulabiliyormuş.

 

Medeniyetten izole formu, snatçının kullandığı kızılötesi filmler ile gizemli ve derin bir yansıma meydana getirirken, kabile yerlilerinin orijinal görünüşleri etkiliyor.

Nijer-Kabile-2

gold_terri_nomadsinniger-600-vert

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.