Fransa’da Hükümetin “El Khomri yasası” olarak bilinen anayasa maddesinden yararlanıp tartışmalı iş reformu yasasına karşı tepkiler ayaklanmaya dönüştü.  Öfkeli insanlara sokaklara döküldü, sokaklar savaş alanına döndü, polisin ve devletin gerçek yüzü bir kez daha ortaya çıktı.

Çalışanların işe alımlarını ve işten çıkarılmalarını kolaylaştıran yeni yasaya karşı tepkiler sokak sokak ayaklanmalara dönüşürken, yasanın Ulusal Meclis oyuna sunulmadan François Hollande tarafından onaylanmasının ülke çapında öfkenin büyümesine katkı sağladı.

Tüm bu ayaklanmaların ışığında, Fransa’daki Anarşist Gruplar Koordinasyonu’ndan (CGA) bir yoldaş, Yeni Çalışma yasası, ona karşı tepkiler ve anarşistlerin bu ayaklanmalardaki rolünü anlatmak için 21 Haziran Salı günü infiAl’de olacak.

21 Haziran 2016 Salı
Saat: 19:00

Adres: infiAl -Turan cad. No: 36A Tarlabaşı-Beyoğlu, İstanbul

Kaynak: infiAl

Yazar Hakkında

Magnon, pozitif bir dille ve barışçıl bir anlayışla, coğrafyalar arası bilgi ve tecrübeyi aktaran, paylaşan ve üreten bağımsız bir platformdur. Doğu kültürünü ve doğayı anlatır. İlham verici yazılı ve görsel içerikler üretir; kendine özgü sanatsal, kültürel etkinlik ve projeler düzenler.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.