Koma Wetan, Kafkaslar’da (Gürcistan) yaşayan dört Kürt gencin 1973 yılında bir araya gelerek kurdukları ilk Kürtçe rock müzik grubudur.

Grup kendileri gibi Kafkaslar’da yaşayan Mîkaîlê Reşîd, Karlênê Çaçanî, Eliyê Îsko, Ordixanê Celîl ve Latifî Husret gibi Kürt şairlerin şiirlerinden beslenir.

Koma Wetan 1978 yılında Gürcistan’da gerçekleştirilen bir müzik festivaline davet edilir. Festival tüm Sovyet Cumhuriyetleri’nde naklen yayınlanır. Gürcü televizyonu grupla ayrıca özel bir program daha düzenler. Bu festivalde büyük ilgi görüp dereceye giren Koma Wetan plak çıkarmaya karar verir.

1979 yılında grubun ilk albümü Bayê Payîzê’nin (Sonbahar Rüzgârı) demosu yapıldı. Albüm, Moskova’daki Sovyet Kompozitörleri Komisyonu’ndan geçtikten sonra 1989 yılında Melodiya plak şirketi tarafından Tiflis’de yayınlandı.

Grup ilk plağın gelirlerini 1988 yılındaki Halepçe Katliamı için düzenlenen yardım kampanyasına bağışladı. Plak kapağının üzerine de “Bu plaktan elde edilen gelir Halepçe’de zarar görenler için Londra’da açılan banka hesabına aktarılacaktır’ ibaresi yazıldı.

maxresdefault

Kürt kültür ve sanat tarihinin en talihli dönemlerinden birine şahit olan Koma Wetan, Kürt kültür tarihinin köşe taşlarından biri olmayı başarmıştır ve günümüzde de hâlâ dinlenmektedir.

Haber: Gençay Adnan

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.